Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem gry w statki jest określenie rozmiaru planszy. Standardowo plansza do gry w statki składa się z kwadratowej siatki o wymiarach 10×10 pól.
Umieszczenie statków na planszy
Kolejnym krokiem jest umieszczenie swoich statków na planszy. Każdy gracz ma do dyspozycji określoną liczbę statków o różnej długości. Najczęściej spotykane statki to: czteromasztowiec, trójmasztowiec, dwumasztowiec oraz jednomasztowiec. Statki nie mogą się dotykać ani stawać na siebie w pionie ani w poziomie.
Przebieg gry
Gracze na przemian wykonują ruchy polegające na wskazaniu pola na planszy przeciwnika, które chcą ostrzelić. Jeśli strzał trafi w statek przeciwnika, zostaje to oznaczone trafieniem. Jeśli jednak strzał nie trafi w statek, jest to uznawane za chybiony strzał.
Szczebelkowanie trafień i chybionych strzałów
Podczas gry w statki, trafienia i chybione strzały są oznaczane na planszy specjalnymi znaczkami. Trafiene pola mogą zostać dodatkowo oznaczone np. czerwoną flagą, a chybione strzały np. krzyżykiem. Dzięki takim oznaczeniom gracze mają lepszą orientację na planszy i mogą skuteczniej planować swoje ruchy.